Zapewne nieraz słyszeliśmy lub widzieliśmy w menu kawiarni pozycję „kawa espresso„. Espresso to napar kawowy powstały w wyniku parzenia kawy, prawidłowo zaparzone espresso powinno mieć intensywny smak i aromat oraz gęstą konsystencje.

Prawidłowo zaparzona kawa espresso z trwałą i gęstą cremą. Prawdziwe włoskie espresso przygotowuje się z 7 gram kawy, pod ciśnieniem 9 bar w temperaturze około 90 stopni. Prawidłowo zaparzona kawa espresso powinna mieć pojemność 25-30 ml, taką ilość naparu powinniśmy uzyskać w czasie około 25 sekund. Czas w którym wydobywana jest głębia smaku i aromatu kawy nazywany jest ekstrakcją.

Wypicie porcji espresso niesie ze sobą niesamowite wrażenia, które wbrew pozorom nie kończą się bezpośrednio po wypiciu kawy. Pełnia smaku wydobyta z ziaren kawy podczas ekstrakcji pozostaje z nami na bardzo długo, smak goryczy, słodyczy lub kwasowość odczuwalne są nawet do kilkudziesięciu minutach po wypiciu kawy.

Przygotowanie prawdziwego włoskiego espresso wymaga od nas przestrzegania kilku żelaznych zasad:

  • do zaparzenia kawy powinniśmy użyć 7 gram kawy
  • ciśnienie wody powinno wynosić 9 bar, a temperatura od 88 do maksymalnie 92 stopni
  • czas parzenia kawy, inaczej nazywany ekstrakcją powinien wynosić 22 do 27 sekund
  • objętość otrzymanego napoju powinna wynosić od 25 do 30 ml
  • kawa użyta do przygotowania espresso powinna być zmielona i ubita bezpośrednio przed parzeniem
  • espresso powinno być podawane w specjalnie do tego służących filiżankach porcelanowych (suchych i wcześniej podgrzanych do temperatury około 40 stopni)

Ocena poprawności przygotowania espresso podzielona jest na cztery etapy:

  1. Ocena wzrokowa – polega na ogólnej ocenie jakości powstałej na powierzchni cremy, która powinna mieć orzechowy kolor z ciemno-czerwonymi smugami. Crema powstała na kawie powinna być trwała, swoją konsystencje powinna zachować przez kilka minut.
  2. Ocena aromatu (zapachu) – aromat unoszący się z filiżanki espresso powinien być intensywny i przyjemny. Wyróżnia się kilka podstawowych aromatów tj. nuta czekoladowa, nuta owocowa, nuta kwiatowa i nuta korzenna.
  3. Ocena smaku – podzielona jest na dwa etapy, powinniśmy spróbować kawę posłodzoną i gorzką. Przeprowadzając ocenę smaku musimy sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy smak kawy jest przyjemny. Kolejny krok oceny smaku polega na określeniu nuty wiodącej (słodycz, gorycz, kwasowość).
  4. Ocena końcowa – ma na celu określenie ogólnych cech dotyczących kawy, czyli konsystencji i równowagi smaku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *