Nie możesz wytrzymać dnia bez filiżanki kawy? Boisz się że codzienny, przyjemny nawyk picia kawy stanie się przyczyną Twojej choroby lub śmierci? A co byś powiedział na zaskakujące informacje że kawa pozytywnie wpływa na Twoje zdrowie?

 

Coraz większa liczba przeprowadzanych badań potwierdza pozytywny wpływ kawy na nasze zdrowie, kawa korzystnie działa na nasz układ naczyniowy i w wielu przypadkach może zapobiegać udarom mózgu.

Wyniki badań przeprowadzonych w Szwecji stwierdzają iż picie kawy zmniejsza ryzyko udaru mózgu u kobiet aż o 25%, co dziwne do niedawna większość naukowców twierdziła całkowicie odwrotnie. Badania prowadzone w latach 80 nie potwierdzały, ani nie podważały założenia że kawa negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Wyniki niektórych badań sugerowały że osoby pijące kawę regularnie częściej doznają zawałów serca, jednak część badań stanowiła całkiem inny wniosek – osoby pijące kawę regularnie o wiele rzadziej doznają zawałów serca czy udarów. Wiele przeprowadzonych na całym świecie badań nie stwierdziło żadnego związku pomiędzy spożywaniem kawy a jakimikolwiek chorobami układu naczyniowego. Filiżanka kawy dla zdrowia

Wyniki badań przedstawione w 2009 roku przez tygodnik „Circulation” jasno przedstawiają, że kobiety pijące codzienne przynajmniej 2 filiżanki kawy doznawały udaru mózgu o średnio 20% rzadziej niż kobiety , które kawę piły tylko raz w miesiącu. Przeprowadzone w ostatnim czasie w Japonii badania wykazują, że spożywanie jednej lub dwóch filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko śmierci związanej z układem krążenia nawet o 23%. Jak się okazuje kawa nie tylko nie jest szkodliwa, ale także regularnie spożywana może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Nigdy nie piłem kawy? czy powinienem zacząć?

Wszystko wskazuje na to, że filiżanka kawy espresso nawet w dość dużych ilościach nie jest dla nas szkodliwa, jednak nie stanowi to podstawy do tego byśmy popadali w ten przyjemny nałóg. Jeśli nie pijesz kawy to nie ma sensu byś zaczynał tylko po to by zmniejszyć ryzyko udaru mózgu. Większość ludzi pije kawę z mlekiem (śmietanką)  i cukrem co niestety nie jest przyjazne dla naszego zdrowia. Ciężko w tej chwili  jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy picie kawy ma dla nas pozytywne skutki, aby móc w pełni to potwierdzić musielibyśmy przeprowadzić szczegółowe badania na większej grupie ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *