Parzenie kawy po Turecku:

Kawa po turecku

Kawa po Turecku

Ten sposób parzenia kawy wiąże się z naprawdę bardzo długą, wielowiekową tradycją. Przygotowanie kawy po turecku nie jest wcale trudne, wręcz przeciwnie to dziecinnie proste – więc bierz się do roboty i zrób swoją pierwszą prawdziwą kawę po turecku 🙂

W kulturze Turcji kawa zajmuje naprawdę bardzo wysoką funkcję, jest prawdziwym symbolem, nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich oraz imprez rodzinnych. W Polsce metoda parzenia kawy po turecku istnieje bardziej jako kaprys amatorów kawy, w naszym artykule zaprezentujemy jak zaparzyć kawę po turecku.

Cechy kawy po turecku:

  • mocna, gęsta kawa o intensywnym smaku
  • czas przygotowania kawy około 10 minut
  • poziom trudności: średni

 

Jak zrobić kawę po turecku?

Do przygotowania kawy po turecku potrzebne nam będą: drobno zmielona kawa dowolnej marki i dowolnego gatunku, przyprawy, woda , mosiężny tygielek.

Do zimnej wody znajdującej się w tygielku wsypujemy kawę oraz cukier w proporcjach 2 jednostki kawy 1 jednostka cukru – mieszamy. Jeżeli chcielibyśmy uzyskać oryginalny smak naszej kawy to w zależności od gustu i upodobań możemy dodać szczyptę kardamonu, cynamonu lub goździków.  Naczynie z naszą mieszanką podgrzewamy na wolnym ogniu tak długo, aż na powierzchni pojawi się puszysta brązowa pianka, należy uważać by nie dopuścić do wrzenia wody. Jeżeli lubisz czystą, klarowną kawę to przed podaniem swojego napoju wlej do naczynia cienkim strumieniem troszkę zimnej wody, dzięki temu wszystkie fusy opadną na dno.

Jak podać kawę po turecku?

Tradycyjnie kawę po turecku podaje się w bardzo małych filiżankach, ich pojemność jest zbliżona do pojemności filiżanek do espresso, dodatkowo do filiżanki dołącza się tygielek, tak by stale można było uzupełniać swoją filiżanką. Jeżeli jesteś fanem nie tylko kawy, ale także różnego rodzaju ciast i deserów to masz ogromny wybór, do kawy po turecku możesz podać faworki, ciasta miodowe, lody, cukierki, a także orzechy czy bakalie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *