Historia powstania kawy

Skąd wywodzi się kawa?

Historii i legend opowiadających o tym skąd pochodzi kawa jest niesamowicie dużo. Wbrew pozorom ojczyzną kawy nie jest ani Kolumbia, ani Brazylia. Kawa pochodzi z leśnych gór Kaffy, średniowiecznego państwa chrześcijańskiego znajdującego się na terenie obecnej Etiopii.

To właśnie w tamtych terenach znajduje się jedyne miejsce na świecie, gdzie spotyka się dziko rosnące krzewy kawowca. Prawdopodobnie z Etiopii za sprawą muzułmańskich pielgrzymów, kawa trafiła do Jemenu i na Półwysep Arabski. Jest jedna legenda, która głosi, że niezwykłe, pobudzające właściwości owoców kawowca odkrył pasterz Kaldi, który pasł kozy.

Kaldi zauważył, że jego kozy po zjedzeniu czerwonych, owoców z drzewa którego jeszcze wtedy nikt nie znał, stały się bardzo ożywione, ruchliwe i nadzwyczaj dokuczliwe. Pasterz postanowił pokazać dziwne owoce starszyźnie swego plemienia. Starszyzna plemienia w obawie, że małe czerwone kuleczki są dziełem szatana wrzucili je w ogień, kiedy tylko wyczuli wspaniałą woń prażonego ziarna natychmiast kazali wyjąć je z ognia, rozdrobnić i zagotować. To właśnie tak otrzymano napój, który był mocny, intensywny w smaku i dodawał energii podczas codziennego trudu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *